За рік роботи Центру сприяння документуванню воєнних злочинів, який ОПОРА відкрила у Варшаві, юристи та психологи Центру провели більше 1400 попередніх інтерв’ю з жертвами та свідками воєнних злочинів росіян. Велика кількість зафіксованих випадків стосуються не лише обстрілів цивільної інфраструктури, а й поранень, вбивств, захоплень у полон.
«Багато дій, вчинених Росією під час повномасштабної агресії проти України, є геноцидними за своєю природою у розумінні Конвенції про геноцид і Римського статуту», — розповіла старша радниця з правових питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба під час конференції «Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього — чи вона досі потрібна та корисна?», що відбулась 11 грудня у Варшаві. З нагоди 75-ї річниці прийняття цієї Конвенції Генеральною Асамблеєю ООН конференцію організував Інститут Пілецького.
«Перша група дій спрямовані на умисне вбивство мирного населення шляхом систематичних невибіркових обстрілів, ракетних і артилерійських обстрілів міст і сіл на всій території України. Йдеться про те, щоб зробити територію неможливою для проживання. Якщо звернутися до судової практики, то Міжнародний кримінальний трибунал для колишньої Югославії підкреслив, що переміщення саме по собі не є геноцидом, однак же воно може становити геноцид, якщо наслідком є прояв конкретного наміру очистити територію – надсилання чіткого сигналу, що мешканцям немає до чого повертатися. І це, на жаль, те, що ми чуємо в шелтерах кожного дня, що наші вимушені переселенці не мають куди повертатися, адже їх населені пункти перебувають під окупацією, або непридатні до життя внаслідок знищеного житлового фонду, відсутності світла, води, доступу до медикаментів.
Друга група – це заподіяння фізичної та психологічної шкоди громадянам України шляхом тортур і нелюдського поводження, зґвалтування та інших форм сексуального насильства, насильницьких зникнень тощо. Питанням є кого саме затримують і катують. Зі свідчень очевидців ми розуміємо, що йдеться про людей з проукраїнською позицією, які вважають, що держава Україна повинна існувати. На окупованих територіях можна бути незаконно затриманим і утримуваним лише за спілкування українською мовою», – зазначила вона.
Нагадаємо, контакти Центру сприяння документуванню воєнних злочинів: Варшава, вулиця Маршалковська 77/79, офіс 16; телефон: +48 690 848 019; email: [email protected].
Фундація «ОПОРА в Польщі» (OPORA in Poland) заснована у Варшаві 26 червня 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Організація була створена, щоб допомогти міжнародній спільноті, юристам-правозахисникам та українській владі підтримувати неминучість покарання за воєнні злочини. Її запуск ініціювали представники ВГО «Громадянська мережа ОПОРА».
«ОПОРА в Польщі» керує Центром сприяння документуванню воєнних злочинів у Варшаві. Створений влітку 2022 року українськими громадськими активістами, Центр проводить інтерв’ю з біженцями, які були змушені залишити Україну через російську агресію та зараз перебувають у Польщі. Центр розробив власну методику, аби гарантувати, що вся інформація, зібрана від жертв і свідків воєнних злочинів, буде передана до правоохоронних органів з можливістю їх використання в майбутніх судових процесах. Для цього ОПОРА співпрацює з Генеральною прокуратурою України та Прокуратурою Республіки Польща, прокурорами Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії проти України (ICPA), щоб правильно зібрати якомога більше записаних свідчень українців як можливу доказову базу для майбутніх судових процесів.