Центр сприяння документуванню воєнних злочинів — це безпечний простір у Варшаві, де кожна людина з України, яка стала свідком або жертвою воєнних злочинів росіян, може розповісти свою історію, аби притягти винуватців до відповідальності.

Професійні юристи оформлять Вашу історію у формі свідчень та передадуть прокурорам для розгляду в  національних та міжнародних судах. Також за потреби Ви можете скористатися послугами психолога під час надання свідчень, якщо згадувати про пережите морально важко і травматично.

Збір, обробка та передача даних до міжнародних судів відбуваються безпечно – від захищених веб-сервісів на міжнародних серверах до фізичного зберігання та анонімізації письмових файлів відповідно до європейських стандартів.

 

Про організацію

Центр сприяння документуванню воєнних злочинів у Варшаві відкрила Громадянська мережа ОПОРА. ОПОРА — одна з провідних неурядових та позапартійних всеукраїнських організацій громадського контролю та адвокації у сфері виборів, парламентаризму, освіти, управління спільною власністю, енергоефективності, місцевого самоврядування, а також всеосяжного впровадження принципу відкритих даних. Вже більше 16 років ОПОРА працює в Україні у сфері захисту політичних та виборчих прав громадян, реалізації принципів верховенства права та прав людини.

Та з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну організація вирішила допомогти міжнародній спільноті, правозахисникам та українській владі у питанні невідворотності покарань за воєнні злочини. Тому зараз ОПОРА співпрацює з Офісом Генеральної  прокуратури України та Прокуратури Республіки Польща, прокурорами Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA), аби зібрати якомога більше коректно зафіксованих свідчень українців як доказової бази для майбутніх судів. Для цього також було зареєстровано окрему громадську організацію – “OPORA in Poland”. При збиранні свідчень юристи і психологи Центру дотримуються методології для громадських організацій, розробленої Євроюстом, Мережею з питань геноциду та Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду. Обов’язковою умовою проведення таких інтерв’ю є поінформована згода людини на те, в які слідчі інституції можуть бути надіслані її дані.

 

Про Варшаву

Люди, які змушені були втікати від війни, не завжди були в стабільному психологічному стані одразу після травматичних подій, щоб зафіксувати свої свідчення у зверненні до національних силових структур. Проте, перебуваючи певний час у безпеці в Польщі, людина отримує необхідну підтримку, як на державному, так і персональному рівні від людей, для базової психологічної, фізичної, економічної стабілізації в нових реаліях. Тож, природньо, що наступним виникає бажання відчути справедливість, яка можлива лише після притягнення винних до відповідальності на основі зафіксованих свідчень.

Польська прикордонна служба повідомила, що за півріччя від початку повномасштабного вторгнення з України до Польщі виїхало 5 млн 909 тисяч осіб. І хоча велика кількість українців вже повертається додому, все ж у Польщі лишається великий відсоток людей, який навесні становив майже 8% населення країни. Такі дані опублікував Союз польських метрополій, куди входить 12 найбільших міст. Відповідно до цього дослідження, більшість українських біженців зосереджені саме у цих метрополіях, а особливо у Варшаві. Так, станом на травень 16% всіх українських біженців до Польщі проживали в столиці приймаючої країни.

Тож, велика кількість українців навіть перебуваючи закордоном мають можливість допомогти притягти росію до відповідальності за вчинену агресію. Тільки разом ми досягнемо справедливості.