Існує кілька способів передати інформацію про воєнні злочини росії в Україні до міжнародних судових інстанцій. Закликаємо свідків та жертв воєнних злочинів росії на території України активно надавати свідчення для притягнення винних до відповідальності.
Державні органи України:
- Генеральна прокуратура України: https://warcrimes.gov.ua;
- Служба безпеки України: чат-бот @russian_war_tribunal_bot; електронна пошта [email protected]; телефони цілодобової гарячої лінії +38 (068) 1289229; +38 (066) 6829937; +38 (063) 0665937 (Signal, WhatsApp, Telegram);
- Проект KSE Institute (Київська школа економіки) спільно з Офісом Президента України та Міністерством економіки: https://damaged.in.ua.
Громадські ініціативи:
Провідні правозахисні організації з усієї України, зокрема і Громадянська мережа ОПОРА, долучаються до збору доказів воєнних злочинів, аби далі передавати їх до міжнародних судів:
- Коаліція “Україна. П’ята ранку”: [email protected]; www.5am.in.ua
- Центр документування воєнних злочинів, відкритий Громадянською мережаю ОПОРА у Варшаві: +48 690 848 019 або через онлайн-форму на сайті www.warcrimescenter.org.
Міжнародні структури:
Прокуророві Міжнародного кримінального суду можна надсилати інформацію напряму будь-якою мовою на електронну пошту: [email protected].
Нагадаємо, контакти Центру сприяння документуванню воєнних злочинів: Варшава, вулиця Маршалковська 77/79, офіс 16; телефон: +48 690 848 019; email: [email protected].
Фундація «ОПОРА в Польщі» (OPORA in Poland) заснована у Варшаві 26 червня 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Організація була створена, щоб допомогти міжнародній спільноті, юристам-правозахисникам та українській владі підтримувати неминучість покарання за воєнні злочини. Її запуск ініціювали представники ВГО «Громадянська мережа ОПОРА».
«ОПОРА в Польщі» керує Центром сприяння документуванню воєнних злочинів у Варшаві. Створений влітку 2022 року українськими громадськими активістами, Центр проводить інтерв’ю з біженцями, які були змушені залишити Україну через російську агресію та зараз перебувають у Польщі. Центр розробив власну методику, аби гарантувати, що вся інформація, зібрана від жертв і свідків воєнних злочинів, буде передана до правоохоронних органів з можливістю їх використання в майбутніх судових процесах. Для цього ОПОРА співпрацює з Генеральною прокуратурою України та Прокуратурою Республіки Польща, прокурорами Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії проти України (ICPA), щоб правильно зібрати якомога більше записаних свідчень українців як можливу доказову базу для майбутніх судових процесів.