Фільм італійської режисерки-документалістки Барбари Купісті “Нотатки воєнного часу”, де йдеться про Центр сприяння документуванню воєнних злочинів Громадянської мережі ОПОРА, який наразі працює у Варшаві (Польща), увійшов до спеціальної програми Київського міжнародного кінофестивалю “Молодість”-2023.
Раніше фільм не був представлений на жодному іншому майданчику в Україні. Прем’єра в рамках 52-го кінофестивалю в Києві відбулася 20 жовтня.
Фільм “Нотатки воєнного часу” розповідає історію беззбройного опору та підкреслює важливість “пошуку сенсу серед безглуздості війни, відкриття сили та мужності українських жінок і чоловіків”. “Нотатки воєнного часу” – це подорож, яка стартує з Варшави 24 лютого 2022 року і пролягає через Львів, Одесу та маленькі мальовничі селища й зрештою дістається до Києва та його скалічених війною околиць – Бучі, Ірпеня та Бородянки.
Одна з наскрізних ліній документального фільму – порушення прав людини, воєнні злочини росіян щодо цивільного населення. Про це авторка розповідає як через персональні історії, так і вустами тих, хто займається документуванням, адже для українців мир – це справедливість та покарання винних. Так, з командою ОПОРИ у Варшаві знімальна група відвідувала шелтери, де наші юристи та психологи розповідають вимушеним мігрантам про те, що таке воєнні злочини, чому важливо їх задокументувати та як це зробити правильно, щоб свідчення стали доказами в міжнародних судах.
Барбара Купісті – італійська режисерка-документалістка та в минулому кіноакторка. Завдяки фільму МАДРІ (2007) за Купісті закріпилося звання однієї з найталановитіших режисерок свого покоління. В іншій своїй стрічці вона через серію розмов із ізраїльськими та палестинськими матерями, які втратили на війні своїх дітей, досліджувала реалії життя на окупованих територіях. З 2008 року вона зняла 9 документальних фільмів, присвячених питанням прав людини. Багато з них отримали підтримку ЮНІСЕФ, УВКБ ООН та Amnesty International, а також були відзначені нагородами міжнародних кінофестивалів. Фільмографія: London Legend (2021), My America (2020), Mothers (2007).
Документальний фільм “Нотатки воєнного часу” режисерки Барбари Купісті, виробництва Clipper Media та Rai Cinema, показ у Києві відбувається за підтримки Посольства Італії та Італійського культурного інституту в Києві.
Нагадаємо, контакти Центру сприяння документуванню воєнних злочинів: Варшава, вулиця Маршалковська 77/79, офіс 16; телефон: +48 690 848 019; email: [email protected].
Фундація «ОПОРА в Польщі» (OPORA in Poland) заснована у Варшаві 26 червня 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Організація була створена, щоб допомогти міжнародній спільноті, юристам-правозахисникам та українській владі підтримувати неминучість покарання за воєнні злочини. Її запуск ініціювали представники ВГО «Громадянська мережа ОПОРА».
«ОПОРА в Польщі» керує Центром сприяння документуванню воєнних злочинів у Варшаві. Створений влітку 2022 року українськими громадськими активістами, Центр проводить інтерв’ю з біженцями, які були змушені залишити Україну через російську агресію та зараз перебувають у Польщі. Центр розробив власну методику, аби гарантувати, що вся інформація, зібрана від жертв і свідків воєнних злочинів, буде передана до правоохоронних органів з можливістю їх використання в майбутніх судових процесах. Для цього ОПОРА співпрацює з Генеральною прокуратурою України та Прокуратурою Республіки Польща, прокурорами Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії проти України (ICPA), щоб правильно зібрати якомога більше записаних свідчень українців як можливу доказову базу для майбутніх судових процесів.