18 грудня за пропозицією Генеральної асамблеї ООН щороку проводиться Міжнародний день мігранта з метою зміцнити глобальні заходи захисту біженців і мігрантів. Вчора Український дім у Варшаві з цього приводу організував дискусію на тему «Що зробити, аби голос мігранта був почутий».
«Юристи та психологи Центру сприяння документуванню воєнних злочинів провели більше 1400 попередніх інтерв’ю зі свідками воєнних злочинів росіян. Варто зазначити, що під час цих інтерв’ю ми чуємо не лише про воєнні злочини росіян, а також і загалом про проблеми цих вимушених переселенців. Так, очевидно, що міграційна політика щодо постраждалих українців має враховувати два моменти. По-перше, значна частина українців з окупованих і прифронтових територій говорять, що вони не мають куди повертатися. По-друге, Польща має врахувати також сезонний характер міграції, пов’язаний з російськими обстрілами критичної інфраструктури України. Крім того, наявність тимчасового статусу лише в формі електронного документу викликає значні проблеми і не лише в людей старшого віку. Також всі українські переселенці в Польщі потребують систематичних психологічних консультацій», – розповіла під час свого виступу старша радниця з правових питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба.
Дуже дякуємо Фонду «Український дім» у Варшаві за запрошення до такого вкрай важливого обговорення на потужному майданчику для пошуку рішень щодо міграційної політики та проблем, з якими зустрічаються українці у Польщі.
Нагадаємо, контакти Центру сприяння документуванню воєнних злочинів: Варшава, вулиця Маршалковська 77/79, офіс 16; телефон: +48 690 848 019; email: [email protected].
Фундація «ОПОРА в Польщі» (OPORA in Poland) заснована у Варшаві 26 червня 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Організація була створена, щоб допомогти міжнародній спільноті, юристам-правозахисникам та українській владі підтримувати неминучість покарання за воєнні злочини. Її запуск ініціювали представники ВГО «Громадянська мережа ОПОРА».
«ОПОРА в Польщі» керує Центром сприяння документуванню воєнних злочинів у Варшаві. Створений влітку 2022 року українськими громадськими активістами, Центр проводить інтерв’ю з біженцями, які були змушені залишити Україну через російську агресію та зараз перебувають у Польщі. Центр розробив власну методику, аби гарантувати, що вся інформація, зібрана від жертв і свідків воєнних злочинів, буде передана до правоохоронних органів з можливістю їх використання в майбутніх судових процесах. Для цього ОПОРА співпрацює з Генеральною прокуратурою України та Прокуратурою Республіки Польща, прокурорами Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії проти України (ICPA), щоб правильно зібрати якомога більше записаних свідчень українців як можливу доказову базу для майбутніх судових процесів.