Експерти Центру сприяння документування воєнних злочинів відвідали міжнародну наукову конференцію «Правові та соціальні наслідки злочинів міжнародного права в Україні» на запрошення Варшавського університету. Захід відбувся 14 грудня та був організований до 75-ї річниці прийняття Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.
Свої доповіді під час конференції презентували представники академічних кіл, прокуратур та судів, а також неурядових організацій з Польщі, інших країн ЄС, США, Великої Британії та України. Серед тем, які піднімали учасники були такі: організація процесу документування воєнних злочинів, здійснених росіянами в Україні; судові перспективи майбутніх процесів, особливо в аспекті документування і доказів злочинів акту агресії та геноциду; доцільності створення спеціального трибуналу для Росії; ролі та ефективності неурядових організацій, що задіяні в наданні допомоги і сприянні українським біженцям в Польщі.
Юрист Центру Ігор Солодовник вважає, що участь у заході була корисна для документаторів громадської організації «OPORA in Poland» як спосіб підвищення власної кваліфікації, а також як спосіб продемонструвати роботу організації в царині документування воєнних злочинів росіян. «Ми мали можливість розповісти про діяльність Центру сприяння документуванню воєнних злочинів у Польщі та наші досягнення в розмовах з Головою Департаменту воєнних злочинів Генеральної Прокуратури України Юрієм Бєлоусовим; Головою Харківської правозахисної групи Євгеном Захаровим; представниками Об’єднаної слідчої групи (Joint Investigation Team – JIT); керівником Центру досліджень міжнародних злочинів Варшавського університету доктором Андрієм Косилом; викладачем Університету Нью-Йорка і члена Наглядової ради Глобального інституту із запобігання агресії професором Девідом Донат-Каттіном», – розповів він.
Юристка Центру Олена Мурзановська зазначила: «Конференція зібрала не лише провідних науковців з відомих університетів різних країн, але й представників організацій, які теж провадять діяльність, що має на меті викривання воєнних злочинів та злочинів проти людства. Питання воєнних злочинів та питання ігнорування норм міжнародних актів права турбують і світових науковців. Під час конференції учасники обговорювали й питання війни в Україні. Представники різних країн засуджують дії російської влади щодо України. У своїх виступах вони також звертали увагу на важливість діяльності, що спрямована на відновлення справедливості та запобігання таких злочинів у майбутньому. Тож, діяльність Центру сприяння документуванню воєнних злочинів, яким керує громадська організація «OPORA in Poland», якраз є однією зі складових у справі виявлення та покарання воєнних злочинців задля відновлення справедливості та дотримання норм права між країнами».
Під час попереднього інтерв’ювання українців у Польщі експерти Центру дотримуються методології для громадських організацій, розробленої Євроюстом, Мережею з питань геноциду та Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду. Потім всі зібрані матеріали перекладаються польською мовою та офіційно передаються польським правоохоронним органам, які мають мандат на повноцінне опитування свідків на території Польщі. Юристи та психологи Центру завжди працюють у парі для запобігання ретравматизації постраждалих.
На думку психолога Центру Вʼячеслава Конотопчика, такі заходи високого наукового рівня є чудовим простором, аби додатково наголосити на важливості роботи, яку українські інституції роблять у Польщі, де найбільша кількість українських біженців від війни. «На всіх доступних майданчиках ми говоримо про українців, які перебувають в війні та змушені адаптуватись до нової реальності; про українців, які вимушені були залишити свої домівки та адаптуватись до сьогодення в чужих для них країнах. Міжнародні партнери України мають розуміти, з якими викликами сьогодні зустрічається кожен українець, в чому потребує підтримки і розуміння. Це допоможе також ефективніше планувати майбутнє, яке починається вже сьогодні в думках і діях», – підкреслив він.
Дякуємо Центру дослідження Міжнародних злочинів Варшавського університету та проєкту «Sunflowers» однойменного фонду за запрошення представників Центру сприяння документуванню воєнних злочинів до участі в такому знаковому заході.
Нагадаємо, контакти Центру сприяння документуванню воєнних злочинів: Варшава, вулиця Маршалковська 77/79, офіс 16; телефон: +48 690 848 019; email: [email protected].
Фундація «ОПОРА в Польщі» (OPORA in Poland) заснована у Варшаві 26 червня 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Організація була створена, щоб допомогти міжнародній спільноті, юристам-правозахисникам та українській владі підтримувати неминучість покарання за воєнні злочини. Її запуск ініціювали представники ВГО «Громадянська мережа ОПОРА».
«ОПОРА в Польщі» керує Центром сприяння документуванню воєнних злочинів у Варшаві. Створений влітку 2022 року українськими громадськими активістами, Центр проводить інтерв’ю з біженцями, які були змушені залишити Україну через російську агресію та зараз перебувають у Польщі. Центр розробив власну методику, аби гарантувати, що вся інформація, зібрана від жертв і свідків воєнних злочинів, буде передана до правоохоронних органів з можливістю їх використання в майбутніх судових процесах. Для цього ОПОРА співпрацює з Генеральною прокуратурою України та Прокуратурою Республіки Польща, прокурорами Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії проти України (ICPA), щоб правильно зібрати якомога більше записаних свідчень українців як можливу доказову базу для майбутніх судових процесів.